ثبت شرکت سورن
ثبت شرکت سورن
ثبت شرکت سورن
تهران : هفت تیر, خیابان بهارمستیان, پلاک۴۵, طبقه۳, واحد ۱۱

انحلال شرکت

انحلال شرکت

1- سامانه ثبت و پیگیری انحلال شرکت

انحلال شرکت چگونه است ؟ اگر با شرکت یا موسسه خود فعالیتی ندارید، توصیه اکید ما این است که جهت جلوگیری از ایجاد بدهی مالیاتی و تامین اجتماعی و سایر اشخاص ثالث، شرکت را منحل نمایید.

در صورت جلسه انحلال، مجمع عمومی یک نفر از مدیران شرکت را به عنوان مدیر تصفیه انتخاب می نمایند که تا 2 سال افرادی که طرف معامله با شرکت بوده اند جهت پیگیری امور خود به نشانی مدیر تصفیه مراجعه و با وی به عنوان نماینده شرکت منحل شده مذاکره نمایند.

 مدیر تصفیه مسئول تعهدات شرکت خواهد بود. نکته مهم: پس از گذشت 6 ماه می توانید با شروع پروسه ختم تصفیه، آگهی در روزنامه شرکت و روزنامه رسمی، شرکت را به طور کلی ختم تصفیه نموده و به فعالیت آن پایان دهید.

هشدار: انحلال شرکت پس از تصویب مجمع عمومی تا زمانی که در اداره ثبت شرکت ها به ثبت نرسیده باشد، نسبت به تعهدات شرکت به اشخاص ثالث بی اثر است.

انحلال شرکت

مراحل ثبت انحلال شرکت

سامانه انحلال شرکت ثبت سورن چه کمکی به من می‌ کند؟

می‌ توانید با استفاده از این سامانه:

  • با وارد کردن و ارسال اطلاعات شرکت بدون مراجعه حضوری به اداره ثبت شرکت ها می‌توانید درخواست انحلال شرکت را اعلام نمایید.
  • بدون نیاز به طی کردن مراحل مختلف در سامانه اداره ثبت شرکت ها تنها با ارسال اطلاعات شرکت و مشخصات اعضای هیئت مدیره درخواست انحلال شرکت را ثبت نمایید.
  • در کمترین زمان، بدون اتلاف وقت و بدون نیاز به مراجعه حضوری به اداره ثبت شرکت ها، تنها از طریق این سامانه می ‌توانید اقدام به انحلال شرکت خود کنید.
مدارک مورد نیاز برای استفاده از سامانه انحلال ثبت شرکت سورن

1. مشخصات آخرین اعضای هیئت مدیره
2. آخرین آگهی تغییرات شرکت

سوالات متداول در مورد انحلال شرکت‌ های سهامی و مسئولیت محدود

شرکتی را که چند سال است فعالیت نداشته‌ ایم بهتر است منحل کنیم؟

بله معمولا شرکتی که بیشتر از ۲ سال فعالیت ندارد توصیه اکید می شود که منحل و سپس جهت ختم تصفیه اقدام نمایید.

انحلال شرکت چه تاثیری در مسئولیت هیئت مدیره و مدیر عامل دارد؟

با انحلال شرکت و اعلام و انتخاب مدیر تصفیه کلیه دیون و بدهی‌ های شرکت به وی منتقل شده و مسئولیتی برعهده اعضا مخصوصا شخص مدیر عامل نخواهد بود. استثنا در این مورد مطابق قانون مصوب مجلس، بدهی مالیاتی است که هم مدیران وقت (در سال مالی مربوط به بدهی) و هم مدیر تصفیه مسئول خواهند بود.

آیا شرکتی که زیان دیده می‌تواند با انحلال اعلام ورشکستگی نماید؟

با صرف انحلال شرکت خیر. ولی اگر پس از انحلال پروسه ختم تصفیه را انجام دهند، می‌ توانند به زیان و بدهی شرکت خاتمه دهند.

صورت جلسه انحلال شرکت تا چند روز فرصت ثبت در سامانه دارد؟

از زمان تنظیم صورت جلسه و ثبت در سامانه تا ۵ روز کاری باید مدارک به اداره ثبت شرکت ها ارسال شود.

مدیر تصفیه کیست و مسئولیت وی چیست؟

در زمان انحلال شرکت معمولا فردی از اعضای شرکت به عنوان مدیر تصفیه جهت بررسی کلیه بدهی‌ ها و دیون شرکت انتخاب و معرفی می‌ گردد و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در صورت داشتن مطالبه از شرکت می‌ توانند با در دست داشتن مستندات قانونی به محل تصفیه و مدیر تصفیه مراجعه نمایند.

هیئت تصفیه چه فرقی با مدیر تصفیه دارد؟

اگر مدیران شرکت به توافقی نرسند که یک نفر را به عنوان مدیر تصفیه منصوب کنند و یا شرایط شرکت به‌گونه‌ ای باشد که ترجیح دهند چند نفر را به عنوان مدیر تصفیه تعیین نمایند، می‌ توانند به جای مدیر تصفیه، هیئت تصفیه‌ ای متشکل از چند نفر را تعیین نمایند. 

نشانی تصفیه شرکت کجا باید باشد؟

نشانی مدیر یا مدیران تصفیه‌ همان نشانی مرکز اصلی شرکت خواهد بود؛ مگر آن که به موجب تصمیم مجمع عمومی فوق‌ العاده یا حکم دادگاه نشانی دیگری تعیین شده باشد.

آیا با انحلال پرونده شرکت به طور کامل بسته خواهد شد؟

خیر! شرکت باید ۶ ماه پس از انحلال اقدام به ختم تصفیه کند. در فرآیند ختم تصفیه هم باید اولین نوبت آگهی دعوت از بستانکاران در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار به چاپ برسد.

دریافت مفاصا حساب بیمه و مالیات برای انحلال شرکت ضروری است؟

برای انحلال خیر. اما در زمان ختم تصفیه شرکت هیچ گونه بدهی مالیاتی و تامین اجتماعی نباید وجود داشته باشد.

شرایط انحلال شرکت سهامی خاص چیست؟

شرکت سهامی خاص در چنین شرایطی منحل خواهد شد:
1. در صورتی که موضوع شرکت که شرکت به همان دلیل تشکیل شده است انجام شده باشد یا انجام آن غیر ممکن باشد (محقق شدن کامل هدف در شرکت و یا عدم تحقق آن).
2. در صورتی که شرکا پس از رسیدن تاریخ انقضا شرکت تمایلی برای تمدید شرکت نداشته باشند.
3. به دلیل ورشکستگی
4. درصورتی که مجمع عمومی فوق‌ العاده صاحبان سهام بنا به هر دلیلی رای به انحلال شرکت دهد.

آیا با وجود حکم قطعی دادگاه امکان منحل کردن شرکت سهامی خاص است؟

بله. با وجود حکم قطعی دادگاه،انحلال شرکت سهامی خاص لازم‌ الاجراست.
با وجود حکم قطعی دادگاه مدارک مورد نیاز جهت انحلال شرکت سهامی عبارتند از :

1. اصل صورت جلسه انحلال شرکت
2. آخرین روزنامه رسمی شرکت
3. فتوکپی شناسنامه مدیر تصفیه (در صورتی که خارج از سهامداران باشد)
4. اصل روزنامه کثیر الانتشار حاوی آگهی دعوت کلیه سهامداران

هر زمان، مجمع با اکثریت سهامداران تشکیل شود می‌بایست صورت جلسه انحلال شرکت، به همراه مابقی مدارک ظرف مدت ۵ روز از تاریخ تشکیل به اداره ثبت شرکت‌ ها تسلیم شود و بعد از ثبت آن در دفاتر اداره ثبت شرکت‌ ها، و امضا توسط نماینده ی آن، شرکت منحل می‌ گردد.

دلایل منحل شدن شرکت با مسئولیت محدود چیست؟

1. در صورتی که هدفی که به همان دلیل شرکت تشکیل شده است به انجام نرسیده باشد و یا در کل دسترسی به آن هدف امکان پذیر نباشد.
2. منقضی شدن مدت زمان فعالیت شرکت: یعنی، برای فعالیت شرکت مورد نظر زمان مشخصی در نظر گرفته شود و پس از آن زمان شرکا جهت تمدید فعالیت اقدامی ننمایند.
3. تصمیم‌گیری تمامی سهامداران: درخواست تشکیل شرکت از سوی تمامی سهامداران داده می‌شود بنابر این می توانند از این درخواست با توافق همه شرکا و سهامداران صرف نظر کنند.
4. اگر تمامی شرکا جز یک نفر شرکت را ترک کنند، می‌ بایست شرکت را منحل کرد. (حد نصاب)
5. درصورت ورشکستگی، ورشکستگی یک شرکت به معنای عدم توانایی شرکت در پرداخت وجوهی است که به عهده شرکت است. شایان ذکر است که شرکت پس از اعلام ورشکستگی دخالتی در اداره امور شرکت نخواهد داشت و طبیعتا منحل خواهد شد.

مدارک لازم برای ثبت انحلال شرکت با مسئولیت محدود

1. اصل صورت جلسه انحلال شرکت
2. آخرین روزنامه رسمی که آگهی‌های شرکت در آن منتشر می‌ شود.
3. فتوکپی شناسنامه مدیر تصفیه در صورتی که خارج از شرکاء انتخاب شده باشد.
4. ارائه سند ثبت دایر بر ارسال دعوت‌ نامه برای شرکا چنانچه مجمع عمومی فوق‌ العاده با اکثریت شرکا تشکیل شده باشد.

در چه صورتی یک شرکت تضامنی می‌ تواند منحل شود؟

1. دستیابی کامل به هدف شرکت و یا عدم موفقیت قطعی در دستیابی به هدف تاسیس شرکت.
2. در صورت تعریف زمان فعالیت در زمان ثبت شرکت و به پایان رسیدن این زمان بدون اقدام به تمدید زمان فعالیت.
3. تصمیم مجمع عمومی فوق العاده شرکت جهت انحلال
4. در صورتی که یکی از شرکا مطابق با ماده ۱۳۷ شرکت را فسخ نماید.
5. در صورت ورشکستگی شرکت
6. در صورت رضایت تمامی سهامداران و شرکا
7. صدور حکم انحلال از دادگاه با درخواست حتی یک نفر از شرکا.
8. در صورت فوت یا محجوریت یکی از شرکا به شرط این که در اساسنامه قید شده باشد.
9. اگر احد از شرکا ورشکسته شود و سهم ورشکسته از منافع شرکت جهت پرداخت دین وی کافی نباشد می توانند تقاضای انحلال شرکت را بنمایند، مشروط به این
که ۶ ماه قبل قصد خود را به وسیله ارسال اظهارنامه به اطلاع شرکت رسانده باشند.

نکات مهم در مورد مالیات انحلال اشخاص حقوقی چیست؟

1. اشخاص حقوقی برای انحلال شرکت خود می‌ بایست دو نوع اظهارنامه جداگانه را تهیه و تسلیم نمایند:
الف. اظهارنامه موضوع ماده (۱۱۴) ق.م.م، که از تکالیف آخرین مدیران شخص حقوقی بوده و بایستی قبل از تاریخ تشکیل مجمع عمومی یا سایر ارکان صلاحیت‌ دار که برای اتخاذ تصمیم به انحلال شرکت دعوت شده است، به اداره امور مالیاتی ذی ربط تسلیم گردد. این اظهارنامه معرف میزان بدهی شرکت، در تاریخ درخواست انحلال است.
ب. اظهارنامه موضوع ماده (۱۱۶) ق.م.م، که از تکالیف مدیران تصفیه می‌ باشد و بایستی ظرف شش ماه از تاریخ انحلال به اداره امور مالیاتی مربوط تسلیم و مالیات متعلق نیز پرداخت گردد. این اظهارنامه مربوط به آخرین دوره عملیات شخص حقوقی می باشد.
2. تاریخی که اظهارنامه مالیاتی به اداره ثبت شرکت‌ ها تسلیم می‌ شود باید مربوط به آخرین دوره عملیات انحلال بر طبق موضوع ماده ۱۶، ۶ ماه از تاریخ ثبت انحلال در اداره ثبت باشد.
3. اگر در بین دارایی‌ های شرکت منحله، زمین، ساختمان، حق واگذاری محل، سهام و سهم‌الشرکه یا حق تقدم سهام شرکت‌ ها وجود داشته باشد، برای محاسبه مالیات شرکت ارزش دفتری دارایی‌ های مذکور جزو اقلام دارایی‌های شرکت منحله منظور نمی‌ گردد و از طرف دیگر نیز معادل همان ارزش دفتری از جمع سرمایه و بدهی ها کسر می‌ گردد.
لازم به یادآوری است مالیات این موارد بر اساس مواد ۵۹ و ۱۴۳ و ۱۴۳ مکرر تعیین می‌ گردد.
4. برای تعیین ماخذ محاسبه مالیات شرکت منحله باید درآمد‌ها و هزینه‌ های آن از اول سال مذکور تا تاریخ انحلال، رسیدگی و سود یا زیان مذکور تعیین شود

بعد از آن ترازنامه به تاریخ روز انحلال تهیه می‌ گردد که ضمن منظور کردن سود یا زیان دوره انحلال، دارایی‌ های آن تعیین و سپس بدهی‌ ها و سرمایه پرداخت شده و اندوخته‌ ها و مانده سودهایی که مالیات آن قبلا پرداخت شده از آن کسر می شود و از این طریق ماخذ محاسبه مالیات به دست می‌ آید.
5. مالیات مربوط به آخرین دوره عملیات شرکت منحله به نرخ ۲۵ درصد ماده ۱۰۵ ق.م.م، می‌ باشد. به جز مالیات املاک و سهام و غیره.
6. شرکت‌ های منحل شده با مراجعه به مراکز پلمپ باید برگه‌ ی پلمپ را اخذ نمایند. پس از پرداخت مالیات اگر کسب درآمدی داشته باشند که مشمول مالیات املاک یا سهام و یا… نیست، شامل مالیات بر درآمد خواهد شد.
7. تقسیم دارایی در شرکت منحل شده فقط با گرفتن مفاصاحساب مالیاتی مجاز بوده و درصورت عدم رعایت این مورد، همه افرادی که دارایی ها بینشان تقسیم شده مشمول پرداخت مالیات و جرائم متعلق به شرکت خواهند بود.

لازم به ذکر است که سازمان ثبت املاک کشور برای انجام مراحل اینترنتی انحلال شرکت سامانه ثبت شرکت و انحلال شرکت را به آدرس زیر در اختیار شرکت ها قرار داده است که می‌ توانید از آن استفاده کنید.
با توجه کافی به نکات قانونی در زمینه‌ ی مالیاتی، بهترین عملکرد را داشته باشید.

نکات مهم در مورد مالیات انحلال اشخاص حقوقی چیست؟

انحلال در شرکت‌ های سهامی با توجه به توضیحات ماده ۱۹۹ و ۲۰۱ قانون تجارت، معمولا با سه منشا متفاوت اتفاق می‌ افتد. یا به صورت قهری (اجباری) یا به تشخیص مجمع عمومی (اختیاری) و یا بر مبنای تصمیمات مجمع و حکم دادگاه صورت می‌ گیرد.
1. انحلال شرکت قهری یا اجباری
الف. یکی از موارد انحلال اجباری این است که موضوع شرکت انجام شده یا انجام آن غیرممکن شده باشد و این غیرممکن شدن را باید ناشی از مانعی دانست که از مصادیق قوه قاهره یا در حکم آن است.

ب. مورد بعدی ورشکستگی بند ۳ ماده ۱۹۹ است که خود دارای رژیم حقوقی خاصی است و با استناد به ماده ۲۰۰ انحلال شرکت در صورت ورشکستگی تابع مقررات مرتبط با ورشکستگی خواهد بود.
2. انحلال شرکت به تشخیص مجمع عمومی اختیاری
بند ۴ ماده ۱۹۹ به طور خاص به این کارکرد مجمع عمومی فوق العاده می پردازد. انحلال اختیاری یا داوطلبانه بدون دخالت دادگاه یا بدون ورود به روند ورشکستگی کم‌ هزینه‌ ترین و طبیعی‌ ترین شیوه پایان بخشیدن به حیات شرکت سهامی به شمار می‌ آید.

البته تصمیم انحلال زمانی اعتبار دارد که در جلسه رسمی و با اخذ اکثریت دو سوم آراء حاضرین در جلسه اتخاذ شود. حال اگر بنا به هر دلیلی مجمع تشکیل نشود، دادگاه به درخواست یکی از افراد ذینفع حکم به انحلال خواهد داد که در این صورت دیگر انحلال اختیاری نخواهد بود بلکه وضعیتی مابین قهری و اختیاری است.
3. انحلال شرکت بر مبنای حکم دادگاه

موارد انحلال شرکت سهامی بنا به حکم دادگاه بدین چیست؟

شرکت سهامی خاص در چنین شرایطی منحل خواهد شد:
1. وقتی شرکت موضوعی را که برای آن تشکیل شده است انجام داده یا انجام آن غیرممکن شده باشد، باید منحل شود (بند یک ماده ۱۹۹). انحلال شرکت سهامی در این مورد باید به وسیله مجمع عمومی فوق‌ العاده اعلام شود. هرگاه مجمع عمومی این کار را انجام ندهد هر ذینفع می‌‌‌تواند انحلال را از دادگاه بخواهد (بند ۴ ماده ۲۰۱).
2. مورد بعدی، انقضای مدت اعتبار شرکت است مگر مجمع عمومی فوق‌ العاده، آن را تمدید کرده باشد (بند ۲ ماده ۱۹۹). البته باید گفت که انحلال شرکت به سبب انقضای مدت به ندرت پیش می‌‌‌ آید. به این دلیل که در اساسنامه‌‌‌ ها مدت شرکت به صورت نامحدود قید می‌‌‌شود و این قید نیز در حقوق ما بدون اشکال است.
3. هرگاه انحلال به دلایل موجه لازم باشد شرکت منحل خواهد شد، دلایل موجه انحلال شرکت در لایحه صریحاً مشخص شده است:
اول. در صورت وجود شرایط ماده ۱۴۱
بر طبق ماده ۱۴۱ اگر بر اثر زیان‌ های وارده حداقل نصف سرمایه از بین برود، مجمع عمومی فوق العاده باید تشکیل شود و به کاهش سرمایه شرکت یا انحلال آن رای دهد.
دوم. مطابق ماده ۲۰۱
طبق این لایحه، در سه مورد، شخص ذینفع می‌‌‌تواند انحلال شرکت را از دادگاه بخواهد:
1. در صورتی که تا یک سال پس از ثبت شرکت هیچ اقدامی برای انجام موضوع شرکت صورت نگرفته باشد و یا به مدت بیش از یک سال فعالیت‌های شرکت متوقف باشد.
2. در صورتی که مجمع عمومی سالانه برای رسیدگی به حساب‌ های هر سال مالی، تا ده ماه از تاریخی که اساسنامه معین کرده تشکیل نشده باشد.
3. در صورتی که سمت تمام یا برخی اعضای هیئت مدیره و هم چنین سمت مدیر عامل شرکت برای مدتی بیش از شش ماه بدون متصدی مانده باشد.
ذکر این نکته ضروری است که در هیچ موردی انحلال مربوط به شخص شرکا نیست چرا که در این نوع شرکت، شخصیت شرکا دخالتی ندارد. البته لازم به یاد آوری است طبق ماده ۲۰۲ هیئت مدیره به مدت حداکثر ۶ ماه فرصت رفع دلایل انحلال را خواهند داشت و در صورت عدم اقدام مقتضی حکم انحلال قطعی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *